YHTEYS-
TIEDOT

Vaivaako kadonneet tiedostot?
OTA YHTEYTTÄ ASIANTUNTIJAAN
Olemme kesälomien johdosta kiinni aikavälin 14.7. - 1.8. Tämän jälkeen palvelemme taas normaalisti. Hyvää kesää kaikille! (Huom! Kesälomienkin aikana meidät saa sähköpostitse kiinni, ja jo sisällä olevia tilattuja datapalautustöitä edistetään myös kesälomien aikana)
7.6.2018 | HammarData artikkeli

Käytettyjen muistilaitteiden tietoturvallinen hävittäminen

Aina välillä tulee vastaan tilanne, missä on aika poistaa käytöstä vaikkapa vanha kovalevy tai esimerkiksi työkäytössä ollut muistitikku. Miten tällainen laite tulisi sitten hävittää niin, että sen sisällä olleeseen datasisältöön ei enää kukaan ulkopuolinen pääse käsiksi (pelkkä laitteella olleiden tiedostojen poistaminen tai edes levyn täysi formatointi ei nimittäin yksinään riitä)?

Miten hävität muistilaitteesi tietoturvallisesti?

Koska tämä asia ei näytä olevan hyvin selvillä edes laadukkaana ja osaavana tunnetulla Helsingin Sanomilla, on suomalainen io-tech -teknologiasivusto tehnyt asiasta informaativisen tietopaketin videon kera, ja kaikki, jotka ovat kiinnostuneet muistilaitteiden tietoturvallisesta hävittämisestä kotikonstein (sekä myös Helsingin Sanomien toimittajien), kannattaa tähän materiaaliin tutustua.

Varmin tapa minkä tahansa muistilaitteen tietoturvalliseen loppukäsittelyyn on sen fyysinen rikkominen esimerkiksi vasaroimalla tai sen läpi reikiä poraamalla.

Nyrkkisääntönä fyysinen rikkominen

Nyrkkisääntönä voidaan nämä ohjeet kuitenkin tiivistää siihen, että varmin tapa minkä tahansa muistilaitteen tietoturvalliseen loppukäsittelyyn on sen fyysinen rikkominen esimerkiksi vasaroimalla tai sen läpi reikiä poraamalla.

Jari Stålhammar (yrittäjä, DI, datapalatusten asiantuntija)


Lähteet

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005494078.html

HammarData
Sammonkatu 64
33540 Tampere

Aukioloajat
Arkisin klo 10-17

Copyright © 2025 HammarData